Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na wsparcie firm ambitnie myślących o przyszłości świata

24 stycznia 2020 | Biznes
źródło: materiały prasowe

O tym, że nie mamy czasu na tworzenie bezwartościowych technologii wspierających bezmyślny konsumpcjonizm, że czas postawić na nowe firmy, stawiające sobie ambitne cele społeczne i proekologiczne, mówi w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem Wojciech Stramski, jeden z założycieli Deep Change Ventures.

Zacznę dość przewrotnym pytaniem: czy mamy kryzys technologiczny? Startupy, które pojawiają się na rynku, wydają się trochę wtórne. Mało w nich innowacji.

Wojciej Stramski: Mam trochę inną optykę. Wydaje mi się, że trzeba szukać pozytywów. 50 lat temu komputer, który wysłał człowieka na Księżyc, miał kilkaset razy mniejszą moc obliczeniową niż smartfon, który w naszej części świata niemal każdy ma w kieszeni. Rozwój technologiczny umożliwia nam kreowanie innowacji, o których kilkadziesiąt lat temu nawet nie marzyliśmy. To nie oznacza, że technologie, które zbudowaliśmy są wykorzystywane najlepiej jak się da, jest wręcz przeciwnie. Powinniśmy się zastanowić, dlaczego dostęp do Internetu ma zaledwie 60 proc. światowej populacji, mimo że powszechny jest od blisko 30 lat? Dlaczego smartfon posiada 43 proc. ludzi na Ziemi? Przecież na inwestycje technologiczne wydajemy kolosalne pieniądze. W tym roku, jak się szacuje, fundusze VC, tylko w projekty typu seed i early stage growth, przeznaczą aż 125 mld USD.

To dlaczego mamy zdecydowanie mniej ciekawych startupów niż chociażby 10 lat temu, skoro worek z pieniędzmi jest pełen?

Ponieważ spada liczba projektów, w które pieniądze są inwestowane. W 2015 roku projektów, w które zainwestowano na etapie seed i early growth, było blisko 15...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11565

Wydanie: 11565

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament