Francuskie sądownictwo w zawieszeniu
Strajk adwokatów, którzy nie godzą się na zmiany w systemie emerytalnym, polega przede wszystkim na odraczaniu rozpraw zarówno w sprawach zupełnie anonimowych, jak i w bardzo medialnych.
Po trwających od końca zeszłego roku manifestacjach Francuzów dotyczących reformy emerytur 2020 rok zaczyna się blokadą francuskiego sądownictwa. Naczelna Rada Adwokacka (CNB) w odpowiedzi na milczenie rządu, który „pozostaje głuchy na skrajnie niekorzystną dla adwokatów reformę i prowadzi rozmowy tylko z profesjami, które są w stanie zablokować Francję", wystosowała 6 stycznia apel o strajk generalny. „Odmawiając jakiejkolwiek formy dialogu, rząd ponosi wyłączną odpowiedzialność za konsekwencje tej akcji odnośnie do funkcjonowania systemu sprawiedliwości i praw obywatelskich", uważna CNB.
Powodem tak bezprzykładnej i niezwykłej akcji adwokatów jest francuska reforma systemu emerytalnego. W 1945 roku, przy tworzeniu francuskiego systemu emerytur, wykluczone zostały z niego wolne zawody, a wśród nich adwokaci. Została więc utworzona osobna kasa CNBF, zupełnie samodzielna i do dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta