Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsionek piekła

24 stycznia 2020 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
Brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozu
źródło: Shutterstock
Brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozu

Takich miejsc na świecie jest wiele. Można je znaleźć na wszystkich kontynentach. To przedsionki piekła. Miejsca tak straszne, że niektórzy z nas naiwnie odrzucają możliwość ich istnienia.

W tych miejscach ludzie przestają być ludźmi, choć nie stają się jednocześnie zwierzętami. Zwierzęta nie zadają bowiem świadomego bólu, nie pastwią się nad swymi ofiarami, nie odzierają ich w sadystycznym upojeniu z wszelkiej godności. Oprawcy stają się ludzkimi bestiami – najgorszymi potworami, jakie stąpały po tej planecie.

Nie wiemy, ile takich fabryk cierpienia i śmierci było i jest na świecie. W samej tylko III Rzeszy Niemieckiej powstało ok. 12 tys. obozów koncentracyjnych i ich oddziałów. Już w marcu 1933 r., zaledwie półtora miesiąca po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera, do takich miejsc koncentracji więźniów trafiło 45 tys. ludzi. Straszne więzienia, jak KL Dachau, powstały w pełni legalnie na mocy „rozporządzenia wyjątkowego o ochronie narodu i państwa" z 28 lutego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11565

Wydanie: 11565

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament