Inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia prywatnego inwestora
Fundusz Trójmorza ma być kołem zamachowym dla inwestycji w infrastrukturę energetyczną naszego regionu Europy. Sztuka polega na tym, żeby wychodząc od wydatków rządowych do realizacji projektów, przyciągnąć również biznes. MARIUSZ JANIK
87 miliardów euro – tyle mogą wynieść łącznie konieczne inwestycje energetyczne w regionie Trójmorza. W tej puli 21 mld euro to koszty budowy nowych linii przesyłu energii, 51 mld euro to wydatki na rozbudowę systemu linii dystrybucji energii elektrycznej i wreszcie – 16 mld euro na rozbudowę infrastruktury gazowej.
Można by rzec: nareszcie. Przeszło dwa lata temu Komisja Europejska w raporcie dotyczącym budowy unii energetycznej na ogólnoeuropejskim poziomie wytknęła Polsce niewielką liczbę połączeń transgranicznych – to zaledwie 4 proc. całej naszej infrastruktury energetycznej.
Wsparciem dla rozwoju infrastruktury energetycznej w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej ma być Fundusz Trójmorza, czyli komercyjny fundusz powstały z inicjatywy polskiego banku rozwoju – Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z planami twórców funduszu tę lukę w finansowaniu i tworzeniu koniecznych połączeń ma szansę wypełnić właśnie to przedsięwzięcie.
Cel: aktywizacja
Projekt oparty jest na prostym założeniu: zaangażowanie i środki instytucji rozwoju państw współtworzących Fundusz Trójmorza pomogą przyciągnąć również inwestorów instytucjonalnych i prywatnych oraz ich pieniądze.
– Fundusz Trójmorza jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza, politycznej platformy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta