Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samuraj X muzy

24 stycznia 2020 | Rzecz o historii | Kazimierz Jasiński
Akira Kurosawa, wybitny japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara Specjalnego (1990 r.)
źródło: AFP
Akira Kurosawa, wybitny japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara Specjalnego (1990 r.)
Kadr z filmu „Siedmiu samurajów” (1954). Na pierwszym planie: Toshirō Mifune
źródło: Toho Company
Kadr z filmu „Siedmiu samurajów” (1954). Na pierwszym planie: Toshirō Mifune

Akira Kurosawa dokonał rzeczy, która wydawała się niemożliwa: umiejętnie przeniósł na ekran i zaadaptował do krajobrazu średniowiecznej Japonii wielkie dzieła literatury europejskiej.

Klęska Japonii w 1945 r. i zrzucenie dwóch bomb atomowych na Hiroszimę oraz Nagasaki było szokiem dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Wraz z odradzającym się zrujnowanym krajem, dotkniętym nędzą i korupcją, odradzała się świadomość ludzi, którym okupant amerykański zaszczepiał nowe zachodnie wzorce życia sprzeczne z obyczajowością potomków samurajów.

W odruchu buntu przeciw tym przemianom niektórzy japońscy twórcy postanowili ku pokrzepieniu japońskich serc przypomnieć swoim rodakom czasy, kiedy życiem wojowników kierował kodeks bushido. Wśród nich był reżyser filmowy Akira Kurosawa.

Poeta filmu

Najsłynniejszy japoński filmowiec urodził się 23 marca 1910 r. w Tokio. W wieku 25 lat, wkrótce po tym, jak jego starszy brat Heigo popełnił samobójstwo, Akira Kurosawa rozpoczął pracę asystenta reżysera w studio filmowym Photo Laboratories znanym jako P.C.L. W późniejszym okresie studio przekształciło się w wytwórnię filmową Toho. Pracował w niej z wieloma reżyserami, wśród których najważniejszym dla jego rozwoju twórczego był Kajirō Yamamoto, który awansował Kurosawę do rangi szefa asystentów reżysera po zaledwie roku pracy.

W ciągu następnych lat Kurosawa doskonalił się w sztuce filmowej, pogłębiając swe umiejętności scenariuszowe, pracę z aktorami, oświetlenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11565

Wydanie: 11565

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament