ABC zatorów płatniczych
Ustawodawca wprowadził nowe instrumenty ochrony wierzycieli przed niesolidnymi dłużnikami, które powinny ograniczyć problemy wynikające z nieterminowej zapłaty należności. Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. zmiany w przepisach mają poprawić otoczenie prawne, w jakim funkcjonują strony transakcji handlowych.
Ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (DzU z 2019 r., poz. 1649) dokonano zmian zarówno w ustawach o charakterze cywilnoprawnym, jak też administracyjnoprawnym, w tym podatkowym, jak również z zakresu prawa wykroczeń. Spora część zmian dotyczy ustawy, która do końca grudnia 2019 r. funkcjonowała pod nazwą „ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych", a obecnie zmieniła nazwę na „ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych". Nowe przepisy, poza pewnymi wyjątkami, znalazły zastosowanie do transakcji zawieranych od 1 stycznia 2020 r.
Maksymalne terminy zapłaty
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, jeżeli dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty za towary lub usługi jest duży przedsiębiorca (ustalenie statusu dużego przedsiębiorcy >patrz tabela), a wierzycielem jest mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca albo średni przedsiębiorca. Jeśli nie jest możliwe ustalenie dnia doręczenia faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi albo gdy faktura lub rachunek zostały doręczone przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi, termin zapłaty, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta