Przesył gazu czy prądu trzeba godzić z uprawnieniami do gruntu
Treścią służebności przesyłu nie można obejmować zakazów dla właściciela nieruchomości dotyczących sposobu wykonywania prawa własności poza pasem czynnej służebności.
Spory dotyczące służebności przesyłu w znacznej mierze koncentrują się wokół zagadnienia szerokości pasa terenu zajętego na potrzeby jej wykonywania. Nie mają charakteru teoretycznego, lecz są w istocie przejawem zmagań stron o korzystną dla nich zmianę wysokości wynagrodzenia za ustanowienie tej służebności, im szerszy bowiem będzie pas służebności, tym (zasadniczo) wyższe będzie świadczenie należne właścicielowi nieruchomości.
Jaskrawe rozbieżności w stanowiskach stron dotyczą urządzeń, które oddziałują na nieruchomość w większym zakresie niż niezbędny do korzystania przez przedsiębiorcę, np. gazociągów wysokich ciśnień i rurociągów do transportu ropy naftowej. Problem nie występuje w zakresie linii przesyłowych najwyższych napięć, albowiem operator systemu przesyłowego przyjmuje bardzo szerokie, akceptowane przez właścicieli nieruchomości, pasy służebności przesyłu, odpowiadające zakresowi oddziaływania linii na nieruchomości, przede wszystkim w aspekcie promieniowania elektromagnetycznego.
Negatywne oddziaływanie
Rozbieżności te były przedmiotem licznych pytań prawnych oraz skarg kasacyjnych, ukierunkowanych na wyjaśnienie, czy elementem pasa służebności może być także obszar negatywnego oddziaływania urządzenia na nieruchomość.
Obecnie można postawić tezę, iż orzecznictwo Sądu Najwyższego ma już charakter ustabilizowany i można mówić o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta