Odległość przy sprzedaży alkoholu ma znaczenie
To, jak daleko od siebie znajdują się punkty sprzedaży napojów wysokoprocentowych, decyduje, czy można mówić o realnej gwarancji ograniczenia dostępu do piwa czy wódki i w ten sposób wpływać na zmniejszenie spożycia takich napojów.
Przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2019 r., poz. 2277) delegowały na jednostki samorządu terytorialnego kwestie ustalenia zasad sprzedaży napojów alkoholowych w punktach znajdujących się na obszarze właściwości tych jednostek. Wśród wielu uprawnień rady gminy w zakresie szeroko rozumianej polityki przeciwdziałania alkoholizmowi na uwagę zasługuje upoważnienie określone w art. 12 ust. 3 wspomnianej ustawy do wydania tzw. uchwały lokalizacyjnej, stanowiącej akt prawa miejscowego, w której organ gminy określa zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Upoważnienie to ma ogólny charakter, stąd też w istocie orzecznictwo, a w szczególności orzecznictwo sądów administracyjnych, precyzuje zasady realizacji ustawy w tym zakresie, a także podejmuje próby ustalenia pewnych standardów znajdujących swoje źródło w normach prawnych wynikających nie tylko z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ale również z innych aktów prawnych.
Nie tylko zezwolenie
Obok określenia liczby zezwoleń wydawanych dla danej gminy lub jej jednostki pomocniczej czy wprowadzenia ograniczeń sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych rada gminy może, jak wspominano, ustalić zasady usytuowania miejsc sprzedaży. W orzecznictwie przyjmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta