Opodatkowanie odprawy dla pracownika
Świadczenia otrzymane w związku z programem dobrowolnych odejść są opodatkowane, dlatego pracodawca musi odprowadzić po ich wypłacie podatek.
Spółka wypłaciła zwalnianym pracownikom odprawy na podstawie układu zbiorowego pracy w ramach programu dobrowolnych odejść (PDO). Odprawa została wypłacona na podstawie Regulaminu PDO z uwagi na szczególne zasady rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (związana była ze zwolnieniami grupowymi).
Czy wypłacona pracownikom odprawa podlega zwolnieniu z podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT? A w konsekwencji, czy na Spółce ciążą obowiązki płatnika podatku PIT?
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.
Przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. I tak odrębnym źródłem przychodów, stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta