Obawa niespłacenia podatków musi być uzasadniona
Jeśli źródłem zaległości podatkowych była prowadzona działalność gospodarcza, która dawno została zamknięta, a podatnik nie zbywa majątku, jest osobą starszą i schorowaną, to nie ma podstaw do ustanowienia zabezpieczenia
Sprawa dotyczyła zabezpieczenia dokonanego przez fiskusa na majątku podatnika. A zaczęła się gdy w grudniu 2018 r. jeszcze przed terminem płatności określił podatniczce przybliżoną kwotę zobowiązań podatkowych w VAT i jednocześnie dokonał zabezpieczenia na jej majątku.
Fiskus wyjaśnił, że kobieta prowadziła działalność w zakresie produkcji wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa. Przeprowadzona kontrola wykazała, że wystawiła na rzecz swoich kontrahentów łącznie 10 faktur, które nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń. W konsekwencji zobowiązana była do zapłaty wykazanego w nich podatku. Ponadto ustalono, że podatniczka w latach 2015–2016 nie ujęła w ewidencji sprzedaży 28 faktur potwierdzających wykonanie przez nią usług, fiskus wykrył też inne błędy. W efekcie uznano, że podatniczka w rozliczeniu za okres objęty kontrolą zaniżyła kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu VAT.
Jednocześnie urzędnicy uznali, że w jej przypadku ziściły się przesłanki z art. 33 ordynacji podatkowej tj. zachodzi uzasadniona obawa nie wykonania zobowiązań, bez czego ewentualna egzekucja mogłaby stać się całkowicie lub częściowo bezskuteczna. Jako przyczyny uzasadniające niewykonanie zobowiązań podatkowych organ podał: zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej oraz niskie przychody podatniczki.
Kobieta uważała, że ustanowienie zabezpieczenia było bezpodstawne. Zarzuciła, że fiskus nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta