Nabycie nieruchomości
Właściwe zaprezentowanie w księgach rachunkowych jednostki, np. kupna działki tylko z pozoru jest proste. Decydujące znaczenie będzie miało faktyczne przeznaczenie działki, które musi zostać jasno i jednoznacznie określone przez kierownika jednostki i często wymaga ścisłej współpracy pomiędzy służbami technicznymi, a księgowo-finansowymi podmiotu, które dysponują niezbędnym zapleczem merytorycznym.
Definicja nieruchomości znajduje się w art. 46 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Podstawowym aktem prawnym normującym sposoby ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych jest ustawa o rachunkowości (dalej: uor). Zgodnie z nią również (art. 10 ust 3 uor), w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując politykę rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, ustawa otwiera możliwość podparcia się standardem międzynarodowym.
Środek trwały ...
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 12 uor ilekroć w ustawie jest mowa o aktywach, rozumie się przez to:
- kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości,
- powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń,
- które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
MSR nr 16 wyraźnie wskazuje, iż związek nabytych, wytworzonych, czy w inny sposób nabytych składników aktywów z perspektywą uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta