Określone ograniczenia wiążą się z rekompensatą
Magdalena Kuchnio Z roszczeniem związanym z wprowadzeniem ograniczeń korzystania z nieruchomości w wyniku ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania można wystąpić w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie np. odpowiedniego aktu prawa miejscowego. To termin zawity.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu ochronę własności. Ochrona ta nie ma jednak charakteru absolutnego, może ona bowiem doznawać ograniczeń na określonych zasadach w konkretnych sytuacjach. Według art. 64 ust. 3 Konstytucji RP własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 12 stycznia 1999 r., (sygn. P 2/98), ocena konstytucyjnej dopuszczalności ustawowego ograniczania prawa własności musi uwzględniać zarówno wymagania przewidziane w art. 64 ust. 3 Konstytucji RP, jak i przesłanki konstruujące ogólną zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP (wyrok SN z 12 kwietnia 2013 r., sygn. IV CSK 608/12).
Oczyszczalnie, składowiska i trasy
Tworzenie stref ograniczonego użytkowania jest niewątpliwie ustawowym ograniczeniem prawa własności. Ograniczenia takie są wprowadzane w celu ochrony środowiska, czyli jednej z wymienionych w art. 31 ust. 1 Konstytucji RP wartości, mogących uzasadniać ograniczenie konstytucyjnie chronionych praw (wyrok SN z 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV CSK 608/12, a także wyrok NSA z 8 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 1885/07).
Obszar ograniczonego użytkowania tworzy się, jeżeli z przeglądu ekologicznego albo z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymaganej przepisami ustawy z 3 października 2008 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta