Uparty fiskus trwa przy błędnej wykładni przepisów
Gmina, wykonująca odpłatnie, w ramach zadań własnych o charakterze obowiązkowym, czynności organizowania i świadczenia usług opiekuńczych przez domy opieki społecznej, nie jest podatnikiem VAT.
Spór w sprawie dotyczył rozliczania VAT przez gminę. Konkretnie chodziło o opłaty za usługi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które są odprowadzane do budżetu gminy. We wniosku o interpretację samorządowcy pytali czy opłaty, które są przyjmowane na podstawie decyzji administracyjnych należy opodatkować VAT czy nie. Sami byli przekonani, że organizowanie i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz w ośrodkach wsparcia należy do sfery publicznoprawnej, pobierane opłaty mają charakter daniny publicznej, zaś dochód uzyskiwany z ich poboru służy celom publicznym. Ponadto, tryb ustalania opłat na podstawie decyzji administracyjnej wskazuje, że jest to opłata zbliżona do daniny publicznej a nie z cena ustalana w realiach rynkowych. W konsekwencji MGOPS w zakresie, w jakim realizuje zadania własne gminy wynikające z przepisów prawa, powinien być traktowany jako organ gminy i w związku z tym, czynności przez niego wykonywane podlegają wyłączeniu z opodatkowaniu VAT. Tym samym, gmina nie ma obowiązku wykazywania pobranych przez MGOPS opłat w ewidencji sprzedaży i w deklaracji VAT.
Fiskus nie zgodził się z taką wykładnią przepisów. Jego zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta