Powtórka z apelacji i zażaleń
Na początek czterodniowego maratonu egzaminacyjnego kandydaci do korporacji zmierzą się z prawem karnym. agata Łukaszewicz
Egzamin zawodowy dla przyszłych adwokatów i radców prawnych 2020 zaplanowano na 24 do 27 marca.
24 marca o godz. 10 odbędzie się część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego. Następnie w kolejności: zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, zadanie z prawa gospodarczego, a w ostatnim dniu dwa zadania: zakresu prawa administracyjnego i z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. Jak co roku wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy przygotować się do egzaminu. Dziś druga część powtórki z bloku karnego. Przypominamy przepisy regulujące postępowanie zażaleniowe, publikujemy także wzory zażaleń na konkretne decyzje sądów.
Drugi środek odwoławczy
Zażalenie jest drugim obok apelacji zwykłym środkiem odwoławczym, którego zasadniczą funkcją jest umożliwienie stronie kwestionowania decyzji procesowych zapadających w toku postępowania, które naruszają jej prawa i interesy. Możliwość zainicjowania kontroli zażaleniowej nie rozciąga się jednak na wszelkie decyzje procesowe. Reguły określające dopuszczalność zażalenia ujęte zostały w treści art. 459 k.p.k.
Zgodnie z tym przepisem oraz przy uwzględnieniu dyspozycji art. 466 k.p.k. zażalenie przysługuje na:
1) postanowienia lub zarządzenia zamykające drogę do wydania wyroku, chyba że ustawa stanowi inaczej;
2) postanowienia co do środka zabezpieczającego (o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta