Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze za rozstanie z pracodawcą

29 stycznia 2020 | Orzecznictwo | Paweł Korus

Umowne ustalenie dłuższego okresu wypowiedzenia wymaga określenia relacji między tym dłuższym okresem a odszkodowaniem przy wadliwym rozwiązaniu umowy o pracę.

Dopuszczalność umownej zmiany długości okresów zatrudnienia określonych w art. 36 § 1 k.p. była przedmiotem licznych wypowiedzi orzecznictwa. Początkowo SN przyjmował, że przepisy regulujące długość okresów wypowiedzenia mają charakter bezwzględnie obowiązujący, a tym samym nie mogą być zmieniane wolą stron lub w układach zbiorowych pracy (wyrok SN z 23 marca 1978 r., sygn. I PRN 24/78, oraz wyrok SN z 30 lipca 1981 r., I PR 63/81).

Zmiana podejścia do interpretacji art. 36 § 1 k.p. nastąpiła w uchwale z 9 listopada 1994 r. (sygn I PZP 46/94), w której SN podkreślił, że stosunek między postanowieniami umów o pracę a przepisami prawa pracy określony został w sposób generalny w art. 18 k.p., który stanowi podstawową zasadę prawa pracy. Tym samym odmienna reguła, a mianowicie, iż strony nie mogą w umowie zawrzeć postanowień bardziej korzystnych dla pracowników, musi być wyraźnie przewidziana w przepisie szczególnym (np. art. 291 § 4 k.p.) i – jako wyjątkowa – nie może być interpretowana i stosowana w sposób rozszerzający. Przepis art. 36 k.p. sformułowany jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11569

Wydanie: 11569

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament