Informatyk skorzysta z niskiej stawki IP Box
Programista tworzący aplikacje na telefony komórkowe zapłaci 5 proc. podatku, pod warunkiem, że prowadzi ewidencję. Ulga nie obejmuje wyświetlania reklam.
Obowiązująca od początku 2019 r ulga IP Box budzi spore zainteresowanie przedsiębiorców, którzy wkrótce skorzystają z niej po raz pierwszy w zeznaniach rocznych. Pojawia się też wiele wątpliwości, które skarbówka rozstrzyga zwykle na korzyść podatników.
W interpretacji z 27 lutego 2020 r. (0115-KDIT1.4011. 71.2019.2.JG) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił jak ma się rozliczyć informatyk tworzący aplikacje na urządzenia mobilne (m.in. iOS i Android). Aplikacje są tworzone od początku do końca przez podatnika i pozostają jego wyłączną własnością (bez przenoszenia praw autorskich).
Wnioskodawca chce sprzedawać wersje premium, które nie zawierają reklam, ale są płatne jednorazowo podczas instalacji. Rozważa też użycie modelu subskrypcji, w którym użytkownik musi uiścić miesięczną opłatę. Myśli również o modelu, w którym za pośrednictwem aplikacji sprzedawane będą produkty wirtualne będące ich nierozerwalną częścią (np. doładowania, monety czy stroje i elementy dekoracyjne postaci w grze, gdzie gra jest aplikacją, a strój dla postaci jest produktem wirtualnym).
Wnioskodawca udostępnia swoje utwory za pośrednictwem sklepu. Zapytał, czy może zapłacić 5 proc. podatku od dochodu z: wyświetlania reklam w aplikacjach mobilnych, sprzedaży kopii aplikacji użytkownikom końcowym po z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta