Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Program Współdziałania – podatkowe plusy i minusy

09 marca 2020 | Podatki i księgowość | Agnieszka Ostrowska, 
Jakub Żak

Przystąpić do programu będą mogły podmioty, których przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły równowartość 50 mln euro. Duża część instytucji finansowych w Polsce kwalifikuje się więc do grona jego potencjalnych uczestników.

Branża finansowa jest prawdopodobnie największym podatnikiem w Polsce. Na przestrzeni lat jej podmioty licznie występują na przygotowanej przez Ministerstwo Finansów liście największych podatników CIT. Zbliżona sytuacja występuje w przypadku VAT, gdzie co do zasady instytucje finansowe nie mają prawa go odliczyć i w tym zakresie są traktowane niejako jak konsumenci. Jeśli do tego dodamy jeszcze podatek od niektórych instytucji finansowych oraz koszty podatków i składek pracowniczych, to może się okazać, że przynajmniej w części instytucji finansowych obciążenia podatkowe są największą jednorodną kategorią kosztów.

Podatek jak każdy inny wydatek jest kategorią kosztową i stanowi de facto koszt prowadzenia biznesu, tak jak np. czynsz czy wynagrodzenia pracowników. W wielu przypadkach sam podatek nie jest jednak jedynym obciążeniem, ponieważ dodatkowo generowane są koszty związane ze stworzeniem i utrzymywaniem niezbędnej infrastruktury koniecznej do samoobliczenia, wpłaty i zaraportowania uiszczonych podatków oraz przekazywania innych informacji podatkowych. Czynniki te w znacznym stopniu wpływają na dużą odczuwalność zmian regulacji podatkowych w sektorze zarówno w kwestiach wielkości opodatkowania, jak również zasad płatności czy raportowania podatkowego.

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian podatkowych i nowych regulacji, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11603

Wydanie: 11603

Spis treści

Komunikaty

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament