Kobiety chcą działać skutecznie
Jak przyciągnąć panie do zawodów technicznych w ogóle, a w szczególności do cyberbezpieczeństwa? Muszą czuć, że da im to możliwość praktycznego wpływu na otoczenie. Partnerem debaty jest:
O kompetencjach kadr w branży cyberbezpieczeństwa w Polsce, dużym zapotrzebowaniu na specjalistów, a także o tym, jak zachęcać kobiety, zarówno te stojące przed wyborem zawodu, jaki i te mające już doświadczenie w innych dziedzinach, do podjęcia pracy w tym zawodzie, rozmawiali w redakcji „Rzeczpospolitej" uczestnicy debaty o zwiększaniu udziału kobiet w branży cyberbezpieczeństwa.
Potrzeba jasnych ścieżek rozwoju kariery
Statystyki obrazujące udział kobiet w branży IT przedstawił Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji. Jak wskazał, niestety trendem na świecie i w Polsce jest niskie zainteresowanie kobiet zawodami technicznymi, jak automatyka czy mechanika, ale też informatyka. Efekty? Wśród absolwentów na kierunkach „technologie teleinformacyjne", kobiety stanowiły zaledwie 16 proc. Lepiej jest na kierunkach związanych stricte z cyberbezpieczeństwem, jak „kryptologia i cyberbezpieczeństwo", gdzie kobiety stanowiły 24 proc. absolwentów i „systemy informacyjne w bezpieczeństwie", gdzie było to aż 58 proc. Tyle że takie kierunki są jeszcze rzadkością. – Ale te liczby są dobrym punktem wyjścia do zmian – podkreślił Robert Kośla. Dodał, udział kobiet w strukturze Departamentu Cyberbezpieczeństwa wynosi 36 proc.
Spojrzenie od strony biznesu na główne problemy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta