Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet mistrz Adam zmienił zdanie

09 marca 2020 | Sport | Kamil Kołsut
Najlepsza z Polek Kinga Rajda i trener kobiecej kadry Łukasz Kruczek
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel
źródło: PAP
Najlepsza z Polek Kinga Rajda i trener kobiecej kadry Łukasz Kruczek

Polskie dziewczyny skaczą coraz lepiej, prezes PZN Apoloniusz Tajner marzy o olimpijskim medalu zespołu mieszanego.

Jest ich dziś w naszym kraju około 30, najlepsze od kilku lat jeżdżą na międzynarodowe zawody i radzą sobie coraz lepiej. Polski mikst – drużyna złożona z dwóch mężczyzn oraz dwóch kobiet – zajął szóste miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Seefeld. Kolejny cel to igrzyska, które za dwa lata odbędą się w stolicy Chin.

– Możemy mieć tam mocną drużynę mieszaną. Taką, która powalczy o medal – zapowiada prezes Polskiego Związku Narciarskiego (PZN) Apoloniusz Tajner.

Historia skoków kobiet jest tak samo długa jak historia kobiecego narciarstwa. Sięga 1862 roku i norweskiego Trysilu, gdzie pierwsze próby latania na deskach podejmowała Ingrid Vestby. Nie skończył się jeszcze XIX wiek, a jej rodaczka Ragna Pettersen pokonała w powietrzu 12 metrów. Jeszcze przed wojną Johanne Kolstad przeleciała 228 stóp, czyli mniej więcej 69,5 metra. „Setkę" jako pierwsza przekroczyła w 1981 roku Finka Tiina Lehtola.

Ale to wszystko była zabawa, nieśmiałe próby emancypacji na skoczniach. Kobiet na rozbieg specjalnie nie ciągnęło, a mężczyźni ich próby obserwowali z rozbawieniem i powątpiewaniem.

Fakty i mity

Nawet kiedy świat wkroczył już w XXI wiek, na skoki pań wciąż patrzono średniowiecznie. Mnożyły się paranaukowe teorie, mity...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11603

Wydanie: 11603

Spis treści

Komunikaty

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament