Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Które wartości należy uznać za poziom rynkowy

09 marca 2020 | Podatki i księgowość | Marta Klepacz, 
Julia Szymańska

Przygotowując analizę porównawczą, przedsiębiorcy mogą określić rynkowy poziom rentowności poprzez odniesienie się do przedziału całego lub międzykwartylowego. Wybór musi być racjonalnie uzasadniony.

 

Z początkiem 2019 roku analiza porównawcza, której celem jest potwierdzenie rynkowego charakteru danej transakcji, stała się integralną częścią lokalnej dokumentacji cen transferowych. Wynikiem analizy porównawczej, w ramach której wyznaczana jest rynkowa wartość wynagrodzenia (np. cena, oprocentowanie czy wybrany wskaźnik finansowy), może być zarówno jedna wartość, jak i wiele wartości. Uzyskanie wielu wartości może wynikać z tego, że analiza porównawcza stanowi próbę przybliżenia warunków, jakie zostałyby ustalone między podmiotami niepowiązanymi. Poza tym, podmioty niepowiązane, przeprowadzające porównywalne transakcje, mogą ustalać ceny na różnym poziomie.

W praktyce, do przedstawienia wyników analizy porównawczej najczęściej wykorzystywany jest przedział międzykwartylowy (ang. interquartile range, dalej również IQR). Podatnicy zadają sobie jednak pytanie, czy w przypadku kontroli podatkowej organy będą porównywały rentowność/cenę realizowaną przez podatnika do wybranego przedziału, wyznaczonego w ramach analizy porównawczej, czy do określonego przez siebie punktu z tego przedziału np. mediany.

Co mówią Wytyczne OECD...

W pkt 3.62. Wytycznych OECD, które co prawda nie są źródłem prawa w Polsce, jednak w zakresie cen transferowych stanowią istotny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11603

Wydanie: 11603

Spis treści

Komunikaty

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament