Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stroną jest ten, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy sprawa

06 maja 2020 | Orzecznictwo | Andrzej Lulka

Ustawodawca niestety nie wprowadził odrębnej definicji strony w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy. Jak pokazują sądowe rozstrzygnięcia w powyższym zakresie, takie rozwiązanie spowodowało wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy to jeden z pierwszych etapów w szeroko rozumianym procesie inwestycyjnym. W razie braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym inwestor zamierza zrealizować inwestycję, uzyskanie tej decyzji jest konieczne w celu późniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana na podstawie przepisów ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ustawa). Inaczej niż w przypadku pozwolenia na budowę, którego uzyskanie wymaga posiadania tzw. prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, tzn. posiadania tytułu prawnego do terenu realizacji inwestycji (art. 32 ust. 4 pkt 2 prawa budowlanego), aby uzyskać samą decyzję o warunkach zabudowy, nie trzeba posiadać żadnych praw do nieruchomości. Zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy decyzja o warunkach zabudowy może być wydana więcej niż jednemu wnioskodawcy, w tym podmiotowi niebędącemu właścicielem/użytkownikiem wieczystym terenu, w odniesieniu do którego ma zostać wydana decyzja.

Brak definicji strony

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż w ustawie niestety nie wprowadzono odrębnej definicji strony w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy. Jak pokazuje dość bogate orzecznictwo w powyższym zakresie, takie rozwiązanie spowodowało wiele wątpliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11651

Wydanie: 11651

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament