Czy, jak i kiedy będziemy głosować na prezydenta nowej kadencji
Na dwa dni przed datą elekcji jak w kalejdoskopie zmieniają się zasady jej przeprowadzenia.
Gdy 5 lutego 2020 roku marszałek Sejmu wyznaczyła datę wyborów prezydenckich na 10 maja 2020 roku, reguły wyborcze były jasno określone. Ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia stanu pandemii, a w konsekwencji wprowadzenie 15 marca 2020 roku przez rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego sprawiło, iż dziś – na kilka dni przed planowanymi wyborami – nie tylko nie znamy zasad, na jakich wybory mają się odbywać, ale nie wiemy też, czy w tym terminie w ogóle zostaną przeprowadzone.
Obowiązkiem Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej jest jednak przedstawienie wyborcom w pełni dostępnej, obiektywnej informacji o zbliżających się wyborach.
Chcemy to uczynić bez podtekstów politycznych czy też ocen dotyczących konstytucyjnych uwarunkowań procesu wyborczego.
Niniejsze opracowanie zawiera szczegółowe informacje dotyczące procedur wyborczych, które określają właściwy, z punktu widzenia obowiązujących przepisów, sposób postępowania osób i instytucji uczestniczących w realizacji wyborów prezydenckich 2020 roku.
Te osoby i instytucje to z jednej strony wyborcy – w kraju i za granicą – z drugiej zaś członkowie i członkinie komisji wyborczych, mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni, administracja samorządowa, urzędy konsularne i Poczta Polska.
Zamierzeniem „Słowniczka wyborczego" nie jest wywieranie jakiegokolwiek wpływu na decyzje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta