Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy, które przejęły leasing, wpadły w pułapkę podatkową

06 maja 2020 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Cesja leasingu operacyjnego dziś praktycznie uniemożliwia skorzystanie z pomocy np. w spłacie rat.

Nadzwyczajna zmiana otoczenia gospodarczego wywołana pandemią koronawirusa powoduje, że każda firma ratuje się, jak może. Pomoc oferuje nie tylko państwo, ale też poszczególne branże, w tym leasingowa. Niestety, okazuje się, że przez wykładnię przepisów podatkowych z czasów sprzed koronawirusa firmy, które kiedyś pomogły komuś, komu powinęła się noga w biznesie, i w cesji przejęły umowę leasingu operacyjnego, wpadły dziś w podatkową pułapkę.

Niefortunna wykładnia

Problem dotyczy popularnego na rynku tzw. leasingu operacyjnego. Jak wyjaśnia Paweł Mazurkiewicz, partner w MDDP, mówiąc najprościej, po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego leasingobiorca ma możliwość wykupu np. auta za cenę resztkową.

– W praktyce przedsiębiorca przez określony czas spłaca raty leasingowe, a na koniec może odkupić je nie za wartość rynkową, ale symboliczną kwotę np. 1000 zł. Pozwalają na to przepisy zarówno CIT, jak i PIT. Po cesji umowy, czyli jej przejęciu, warunkiem zachowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11651

Wydanie: 11651

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament