Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostateczna decyzja może być wzruszona, i to częściej, niż się wydaje

06 maja 2020 | Orzecznictwo | Paweł Mikuła

Sąd unijny zwrócił uwagę w jednym z wyroków na przepis dyrektywy VAT (art. 90), który przewiduje korektę podstawy opodatkowania, gdy kwota wynagrodzenia pozostaje niezapłacona. To zaś – zdaniem TSUE – jest wyrazem podstawowych zasad systemu VAT.

 

Na gruncie obecnie obowiązującej ordynacji podatkowej utrwalił się pogląd, zgodnie z którym nie ma możliwości korekty deklaracji podatkowych w podatku VAT, jeżeli dany okres rozliczeniowy jest objęty decyzją, która określa wysokość zobowiązania podatkowego lub zwrotu VAT. Innymi słowy – jeżeli organ podatkowy wydał nam decyzję za dany miesiąc, to nie ma możliwości korekty rozliczeń VAT w ramach tego miesiąca. Tym samym po wydaniu takiej decyzji nie możemy już ująć w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy przykładowo zakupów zwiększających nasze prawo do odliczenia podatku naliczonego czy też zmniejszenia naszej sprzedaży (a zatem i podatku należnego).

Takie stanowisko polskich organów podatkowych oraz sądów może budzić pewne wątpliwości w świetle prawa unijnego. Świadczą o tym niektóre już wydane, ale i – jak się wydaje – spodziewane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Mowa tutaj przede wszystkim o dwóch zapadłych w ostatnich latach wyrokach: w sprawie C-242/18 z 3 lipca 2019 r. oraz C-81/17 z 26 kwietnia 2018 r., jak również o niedawno wydanej opinii rzecznika generalnego w sprawie C-835/18 z 26 marca 2020 r.

Sprawa leasingu

W sprawie C-242/18 Trybunał Sprawiedliwości stanął przed koniecznością rozstrzygnięcia praw leasingodawcy, który udostępnił swoją nieruchomość leasingobiorcy na 11 lat. W okresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11651

Wydanie: 11651

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament