Rozszerzenie działalności przedsiębiorcy poza główną siedzibą
Oddziały na terenie Polski mogą tworzyć zarówno przedsiębiorcy krajowi, jak i podmioty zagraniczne. Ta druga grupa może to zrobić na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedsiębiorcy (np. spółki prawa handlowego) nierzadko decydują się na rozszerzenie działalności również poza swoją główną siedzibą. Jedną z form, która może usprawnić takie działanie jest utworzenie oddziału firmy.
W artykule przedstawione zostaną przede wszystkim zasady funkcjonowania oddziału utworzonego na terytorium Polski przez przedsiębiorcę krajowego.
Czym jest oddział
Definicję „oddziału" można było znaleźć w uchylonej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a obecnie w art. 3 ust. 4 ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczy-
pospolitej Polskiej (DzU 2018 r., poz. 649). Zgodnie z tym przepisem oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem realizowania działalności.
Wyodrębnienie oznacza, że oddział ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej danego przedsiębiorstwa, potwierdzone dokumentem wewnętrznym (np. uchwałą, regulaminem).
Wyodrębnienie oddziału może nastąpić ze względu na miejsce prowadzenia działalności, wykonywaną pracę czy rodzaj produkcji.
Przez samodzielność organizacyjną rozumie się z kolei osobne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta