Rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych
Inwentaryzacja składników majątkowych w przedsiębiorstwa ma na celu ustalenie rzeczywistych stanu zasobów oraz o ile to konieczne rozliczenie i wyjaśnienie różnic, jeśli one wystąpią.
- W wyniku inwentaryzacji w spółce stwierdzono różnice inwentaryzacyjne, zarówno niedobory jak i nadwyżki. W jaki sposób należy rozliczyć zidentyfikowane różnice? Czy różnice podlegają kompensacie? – pyta czytelnik.
Różnice inwentaryzacyjne stwierdzone w czasie spisu z natury do czasu ich wyjaśnienia i rozliczenia należy ująć na kontach zespołu 2 „Rozliczenie niedoborów"/"Rozliczenie nadwyżek". Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wyniki inwentaryzacji należy należycie udokumentować oraz powiązać z zapisami w księgach rachunkowych. Różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a wykazanym w księgach rachunkowych, które ujawniono podczas inwentaryzacji należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych roku obrotowego, za który przeprowadzono inwentaryzację.
Natomiast art. 26 ust. 1 uor określa termin i częstotliwości inwentaryzacji, termin tej uznaje się za dotrzymany, jeśli inwentaryzację składników aktywów – z wyłączeniem aktywów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta