Pozaodsetkowe koszty kredytu wyjaśnił Trybunał
Obecnie dominującym poglądem w orzecznictwie sądów polskich jest niedopuszczalność badania abuzywności postanowień umownych odwołujących się do pozaodsetkowych kosztów pożyczki, w sytuacji gdy mieszczą się one w ustawowym limicie.
Trybunał Sprawiedliwości UE 26 marca 2020 r. w sprawie C-779/18, pochylając się nad ustawodawstwem polskim oraz jego zgodnością z prawem unijnym w zakresie pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich, wydał istotne rozstrzygnięcie, porządkując tym rozbieżności, jakie zaistniały w tym obszarze w orzecznictwie sądów polskich. Powołany wyrok TSUE ma doniosłe znaczenie nie tylko dla samego konsumenta, pozostającego w sporze sądowym z kredytodawcą, ale również dla podmiotów udzielających kredytów konsumenckich.
Postępowanie przed TSUE zainicjował Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich, który rozpoznając sprawę o zapłatę przeciwko konsumentowi, powziął wątpliwości odnośnie do zapisu umowy wskazującego prowizję (pozaodsetkowe koszty kredytu) ustaloną między stronami umowy pożyczki. W ocenie sądu kwestią do rozważenia i wyjaśnienia na szczeblu europejskim jest okoliczność, czy zapisy umowy dotyczące prowizji, choć wyliczone zgodnie z wzorem wskazanym w ustawie z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim:
1) mogą być przedmiotem indywidualnego badania sądu w danym postępowaniu oraz czy przepisy prawa polskiego nie stoją w sprzeczności z prawem unijnym, w szczególności z dyrektywą Rady 93/13/EWG z 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich;
2) co istotne na gruncie niniejszej sprawy, koszty kredytu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta