Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy są powolne, bo muszą, ale można to zmienić

24 czerwca 2020 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski
źródło: Shutterstock

Prawo cywilne musi na nowo zdefiniować stare pojęcia, aby pasowały do rzeczywistości.

Przyjęło się narzekać na sądy. Głównym powodem jest przypisywana im powolność w działaniu. To nieporozumienie, ponieważ sądy najpierw mają być sprawiedliwe, a to wymaga czasu. Dopiero potem można (słusznie) oczekiwać, aby były też szybsze. Dylemat wydaje się trudny do rozwiązania, kiedy jedni wołają „wolne sądy", a inni odpowiadają im „Wolne Sądy" i kompletnie nie mogą się zrozumieć i porozumieć. Dlatego kolejne ekipy zmieniające się z woli wyborców przygotowują zawsze doskonałe nowelizacje, ale przełomu nie ma do tej pory. Być może dlatego, że nikt nie badał powodów i przyczyn, dla których sprawy trwają dłużej, zamiast trwać krócej.

Nasz ustawodawca niezmiennie i od lat kieruje się zasadą, że trzeba dyscyplinować sądy. W imię tego przekonania poprawia się lub tworzy nowe procedury. Doktryna z kolei uważa za swój obowiązek kierować się zasadą racjonalnego ustawodawcy, przez co prostuje i usprawiedliwia kolejne błędy ustawodawcy. Sądy działają więc tak, jak muszą, nie mając praktycznie żadnego wpływu na treść prawa, które stosują, w szczególności procedur, oraz organizacji pracy sądu. Sądy działają, jak muszą – a to znaczy, że powoli.

Koronawirus zwiększa napięcie i prowokuje

W ostatnich tygodniach pojawiło się szczególnie dużo wypowiedzi wskazujących na konieczność radykalnego i niezwłocznego wprowadzenia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament