Korzystanie z usług zewnętrznych partnerów to światowy trend
Wynajem maszyn i urządzeń wpisuje się w tendencję do przemyślanego i oszczędnego dysponowania zasobami – przekonuje Małgorzata Felicka, prezes Polskiego Stowarzyszenia Branży Wynajmu.
Jak wygląda rynek wynajmu maszyn i urządzeń w Polsce? Jakie ma obroty?
Obroty 100 największych firm wynajmu na świecie wyniosły w 2018 r. 83,2 mld euro. Obroty największej europejskiej firmy sięgnęły 1,48 mld euro i firma ta dokonała w zeszłym roku zakupu innej firmy, której obroty wynosiły 712 mld euro. Razem mają grubo ponad tysiąc oddziałów. Obie te firmy mają firmy córki w Polsce, które są członkami naszego stowarzyszenia. Jeśli chodzi o rynek wynajmu w Polsce, to w 2018 r. obroty członków Polskiego Stowarzyszenia Branży Wynajmu sięgnęły 780 mln zł.
Jesteśmy przekonani, że wynajem jest przyszłościową formą korzystania z coraz większej liczby dóbr. Wydaje się pewne, że wynajem w coraz większym stopniu zastępował będzie posiadanie. Jest to trend, który daje się obserwować w wielu dziedzinach życia i gospodarki. Wielu rzeczy po prostu nie warto mieć, jeśli można je używać wtedy, kiedy są potrzebne albo kiedy mamy na to ochotę, jeśli są dobrej jakości i zawsze dostępne. Wynajem wpisuje się w tendencję do przemyślanego i oszczędnego dysponowania zasobami.
W naszym stowarzyszeniu skupione są firmy oferujące sprzęt głównie dla sektora budowlanego. Zawiązaliśmy stowarzyszenie w 2015 r., żeby promować ideę wynajmu, dzielić się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta