Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieciobójstwo

24 czerwca 2020 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
źródło: materiały prasowe

Ludzie nie potrafią zrozumieć, dlaczego matka decyduje się zabić swoje nowo narodzone dziecko.

Problem dzieciobójstwa bardzo często pojawia się w środkach masowego przekazu. Świadczy to przede wszystkim o jego aktualności oraz o dużym zainteresowaniu społeczeństwa tym negatywnym zjawiskiem.

Pozbawienie życia noworodka przez matkę wyzwala wyjątkowo silne, negatywne reakcje emocjonalne, gdyż ludzie nie potrafią zrozumieć, dlaczego matka podejmuje decyzję o zabiciu lub porzuceniu własnego dziecka i skazaniu go na pewną śmierć. Nietypowość zachowania dzieciobójczyni jest od dawna przedmiotem szczególnego zainteresowania zarówno doktryny prawa karnego, jak i etyki. Skupmy się na prawnokarnym wartościowaniu takiego zachowania.

To nie tylko kwestia bólu

Zgodnie z art. 149 kodeksu karnego przez dzieciobójstwo rozumieć należy zabicie przez matkę jej nowo narodzonego dziecka w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu. Ustawa karna wyodrębnia dzieciobójstwo z ogółu zabójstw i traktuje je jako przestępstwo uprzywilejowane. Ustawodawca, uzasadniając wprowadzenie do przestrzeni prawnej art. 149 k.k., m.in. stwierdził, że „zakłada się, że matka dziecka, która decyduje się na jego uśmiercenie w związku z porodem, znajduje się w anormalnej sytuacji motywacyjnej, której nie można sprowadzać tylko do silnych lub bardzo silnych bólów porodowych, problem tylko w tym, jak silne są jej przeżycia, aby mogły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament