Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa rzeczywistość dla firm rodzinnych

24 czerwca 2020 | Rachunkowość | Sebastian Goschorski

Biura rachunkowe to często rodzinne biznesy, które z powodu pandemii są bardziej obciążone pracą, a nierzadko doświadczają także załamania płynności finansowej wskutek zamykania firm przez ich klientów lub nieściągalnych należności.

Rodzinne przedsiębiorstwa szczególnie odczuły obecną rzeczywistość. Wiele restauracji, sklepów, biur rachunkowych zostało odciętych od swoich klientów, a ich obroty drastycznie spadły.

Dotyczy to nie tylko małych firm rodzinnych. Większe firmy, nawet posiadające środki finansowe na dalszą działalność, często mają mocno nadwyrężone łańcuchy dostaw, a tym samym problemy z produkcją i obsługą kontraktów. Według badania przeprowadzonego przez Fundację Firm Rodzinnych, dla 83 proc. badanych ich przedsiębiorstwa są jedynym źródłem utrzymania rodziny, a ponad połowa z nich nie jest w stanie przetrwać dłużej niż jeden miesiąc bez zwalniania pracowników (https://ffr.pl/pl/przedsiebiorcy-wolaja-o-pomoc-dla-83-z-nich-firma-jest-jedynym-zrodlem-utrzymania-rodziny/). Obecna sytuacja wymaga od właścicieli podejmowania decyzji, które istotnie wpłyną na ich przyszłość.

Księgowi, w tym biura rachunkowe, znaleźli się na pierwszej linii walki o przetrwanie nie tylko tych małych, ale również średnich i dużych firm rodzinnych. Dość często również księgowi prowadzą własne firmy rodzinne, a jako ich właściciele sami doświadczają zwiększonej ilości pracy oraz często załamania cash flow wskutek zamykania firm przez ich klientów. Pełniąc rolę zaufanego partnera w biznesie, muszą pomagać w podejmowaniu wielu trudnych decyzji, które pozwolą przetrwać następne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament