Pozwy zbiorowe po europejsku
Unia będzie mieć wspólne przepisy, które mają umożliwić ponadgraniczne skargi skrzywdzonym konsumentom.
Negocjatorzy unijnych instytucji uzgodnili nową dyrektywę o pozwach zbiorowych. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do wprowadzenia takiej możliwości w krajowych przepisach. W Polsce takie pozwy są możliwe, ale zdaniem europejskiej federacji konsumenckiej BEUC – nieefektywne.
Liczy się podejście
– Dwie kwestie szczególnie wpływają na funkcjonowanie pozwów zbiorowych w Polsce. Chodzi o podejście sądu do organizacji procesu. Pozew, złożony np. przez 1500 osób, wymaga innego podejścia niż pozwy indywidualne. Sędzia powinien zarządzać procesem jak menedżer. Ten potencjał nie został jeszcze wykorzystany. Problemem jest ponadto czas trwania i wyzwania związane z prowadzeniem postępowań grupowych. W Polsce nie było dotąd spektakularnych sukcesów w postępowaniach grupowych, które przekonałyby prawników o racjonalności prowadzenia tego typu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta