Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Limitowanie rozliczania wydatków dotyczy wszystkich

24 czerwca 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Koszty usług niematerialnych i licencji ponoszone przez podatnika na rzecz powiązanych z nim kontrahentów podlegają ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów, w zakresie, w jakim są alokowane do dochodu wolnego od opodatkowania w związku z działalnością strefową.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która prowadzi działalność zarówno w specjalnej strefie ekonomicznej (sse), jak i poza nią, przy czym około 90 proc. przychodu jest osiągane z działalności strefowej. Firma podkreśliła, że jest kapitałowo powiązana ze swoimi kontrahentami w sposób wskazany w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Od tych partnerów gospodarczych nabywa zaś prawa licencyjne i usługi niematerialne. A prowadząc działalność gospodarczą w strefie korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Z wniosku wynikało, że usługi niematerialne i prawa licencyjne wykorzystywane są zarówno w aktywności strefowej, jak i prowadzonej poza nią.

Podatniczka zapytała czy dochody uzyskane w strefie, zwolnione z opodatkowania są objęte „ograniczeniem kosztowym" z art. 15e ustawy o CIT.

Sama uważała, że nie, ale fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdania z ustawy o CIT nie wynika, że koszty wymienione w jej art. 15e nie podlegają ograniczeniom w przypadku podmiotów prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych. Fiskus podkreślił, że podatnicy działający w strefach ustalają przychody i koszty uzyskania przychodów na takich samych zasadach jak inni. Dopiero uzyskany przez nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament