Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opóźniona parada. Bez masek i dla jednego widza

24 czerwca 2020 | Świat | Andrzej Łomanowski

Upragniona przez Kreml defilada wojskowa przejdzie przez plac Czerwony w środę. Emocje budzi, kto z zagranicznych przywódców ją obejrzy i jakim uzbrojeniem armia postraszy świat.

 

„Triumf narodu-zwycięzcy" – tak obecnie rosyjskie ministerstwo obrony nazywa przedsięwzięcie w 75-lecie parady w 1945 roku, przeprowadzonej na rozkaz Stalina tuż po zakończeniu wojny.

Jednak burmistrz Moskwy wezwał mieszkańców, by pozostali w domach i oglądali ją w telewizji. Sekretarz prasowy Kremla zapewnił, że „w telewizji wszystko będzie wyglądało znacznie piękniej".

Epidemia koronawirusa – z powodu której przeniesiono defiladę z 9 maja – nadal panuje w Rosji, a dzienna liczba zachorowań przekracza 7 tys. Wcześniej jednak połowa z nich przypadała na Moskwę, a obecnie jedynie około jedna szósta.

Oczywiście nikt nie zamierzał wpuszczać widzów na plac Czerwony, ale władze nie chcą dopuścić, by mieszkańcy gromadzili się na trasie przemarszu oddziałów wojskowych, a przez miasto przejdzie 13 tys. żołnierzy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament