Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy w sprawozdaniu finansowym należy ujmować rezerwę urlopową

24 czerwca 2020 | Rachunkowość | Katarzyna Kubica

W literaturze lub w rozmowach z księgowymi można spotkać się z argumentacją, że tworzenie rezerwy urlopowej jest zbędne, gdyż wszystkie niewykorzystane urlopy według stanu na koniec roku są wykorzystywane do końca września następnego roku, a więc zgodnie z przepisami prawa.

 

Czy jest to jednak zgodne z ustawą o rachunkowości i Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 – „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe"?

Wśród innych argumentów przeciwników tworzenia rezerwy urlopowej można wymienić również kształtowanie się ilości niewykorzystanych urlopów na podobnym poziomie w poszczególnych latach. Niektórzy uważają również, że sztucznym zabiegiem jest tworzenie rezerwy w odniesieniu do pracowników umysłowych.

Czym są rezerwy

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy powinno się tworzyć rezerwę na niewykorzystane urlopy, warto zastanowić się czym w ogóle są rezerwy i bierne rozliczenie międzyokresowe o charakterze rezerw (w dalszej części artykułu pojęcie rezerw będzie się odnosiło do obu tych pojęć) i kiedy powinno się je ujmować w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwy stanowią specyficzny rodzaj zobowiązań, które odzwierciedlają ciążący na spółce obowiązek wykonania określonych świadczeń w przyszłości, wynikających z określonych zdarzeń z przeszłości. Wartość rezerwy da się w sposób wiarygodny wycenić, jednak w momencie ich kalkulacji występuje niepewność co do terminu wymagalności oraz kwoty świadczenia w przyszłości.

Ujmowanie w sprawozdaniu finansowym jednostki rezerw związane jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament