Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwa zmiana

24 czerwca 2020 | Wybory prezydenckie | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Rzeczpospolita

Jestem jedynym lewicowym kandydatem na prezydenta – mówi Robert Biedroń, europoseł Lewicy.

 

Jakie inicjatywy ustawodawcze przedłożyłby pan w pierwszej kolejności jako prezydent RP?

Pandemia i kryzys gospodarczy jak w soczewce skupiły zaniechania ekip rządzących Polską przez ostatnie 15 lat. Katastrofalny stan ochrony zdrowia jest dzisiaj faktem, dlatego wsparcie tego systemu powinno być priorytetem każdego polityka. Bezpieczeństwo zdrowotne byłoby priorytetem mojej prezydentury. Złożyłbym ustawę, która zwiększa środki na ochronę zdrowia do 7,2 proc. PKB. Udałbym się do Brukseli, gdzie walczyłbym o to, żeby w ramach wielkiego planu odbudowy Europy przeznaczyć odpowiednie środki na modernizację i powstanie sieci nowoczesnych szpitali powiatowych. W Unii Europejskiej tylko Rumunia przeznacza mniej państwowych pieniędzy na ochronę zdrowia niż Polska.

Premier i prezydent twierdzą, że Polska radzi sobie bardzo dobrze w czasie pandemii, więc może nie jest tak źle z ochroną zdrowia, jak pan twierdzi?

Jeśli nie są robione masowo testy, to nie wiemy, ilu jest realnie zakażonych. A tam, gdzie są robione, widzimy, że jest katastrofa. Zresztą walka z koronawirusem nie pokazuje całego obrazu zapaści ochrony zdrowia. Dziś olbrzymim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament