Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w rozliczaniu VAT w imporcie

24 czerwca 2020 | Rachunkowość | Beata Pawliczak

Od 1 lipca 2020 r. wszyscy czynni podatnicy VAT, jeśli nie zalegają z podatkami i dokonają zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego mogą rozliczać VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej.

 

Uproszczona procedura jest specyficznym rodzajem dokonywania formalności celnych, która ma ułatwić i skrócić owe procedury. Jej najważniejszym atutem jest brak konieczności dostarczania importowanych towarów do oddziału celnego. Pozwala to przedsiębiorstwom zaoszczędzić nie tylko czas, ale również zmniejszyć koszty związane np. z przywozem tego towaru do urzędu celnego itp. a także zapewnia szybki dostęp do importowanego towaru.

Istota „procedury uproszczonej"

Procedurę uproszczoną może stosować każde przedsiębiorstwo zajmujące się importem czy eksportem towarów.

Jednym z najważniejszych uprawnień wynikających ze stosowania owej procedury jest możliwość skorzystania przez podatników, którzy importują towary z tzw. procedury uproszczonej, o której mowa w art. 33a ustawy o VAT. Procedura ta daje możliwość rozliczenia podatku VAT od importu towarów w deklaracji VAT bez konieczności jego wcześniejszego opłacania do urzędu celnego.

Generalnie przy korzystaniu z procedury uproszczonej, VAT z tytułu importu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament