Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy brakuje dokumentów akcyjnych – to jeszcze nie dramat

24 czerwca 2020 | Rachunkowość | Adam Usiądek

Mimo opóźnienia wynikającego ze zmian ustawowych, wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiologiczną, wielkimi krokami zbliża się wejście w życie przepisów zmieniających Kodeks spółek handlowych i nakładających na spółki (akcyjne oraz komandytowo-akcyjne) obowiązek przeprowadzenia tzw. dematerializacji akcji, tj. zastąpienia papierowych dokumentów akcji elektronicznymi wpisami w tzw. rejestrze akcjonariuszy.

Wspomniane regulacje nie budzą wątpliwości co do swojego zakresu. Przewidują pełną dematerializację. Proces ten obejmie bez wyjątku wszystkie dokumenty akcyjne, które istnieją obecnie w obrocie. Niedopuszczalny będzie stan, w którym np. część dokumentów akcyjnych zachowa swoją moc prawną. Moc obowiązująca dokumentów akcji wygaśnie z chwilą wejścia w życie nowych przepisów (1 marca 2021 r.). Z tym samym dniem moc prawną uzyskają wpisy w rejestrze akcjonariuszy.

Czego nie da się uniknąć

Na tle przyjętych rozwiązań, oraz biorąc pod uwagę, że procedura dematerializacji obejmuje, m.in. obowiązek wezwania przez spółkę akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce, praktyczne problemy wydają się nie do uniknięcia.

Jednym z takich problemów jest brak dokumentów akcyjnych i jego wpływ na możliwość przeprowadzenia pełnej dematerializacji. Dziś stosunkowo często zdarza się, że akcjonariusze nie posiadają dokumentów akcyjnych (w spółkach niepublicznych). Z czego to wynika? Po pierwsze, niejednokrotnie zdarza się tak, że w ramach konkretnych emisji dokumenty te nie zostają w ogóle wydane. Po drugie, w przypadku niektórych spółek dokumenty te mogły zostać utracone, jak również ulec zniszczeniu.

Co robić

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11692

Wydanie: 11692

Spis treści

Reklama

...

Nieprzypisane

Zamów abonament