Tarcza finansowa – realne wsparcie dziś, ale problem jutro
Nie ma pewności czy program pomocowy z Polskiego Funduszu Rozwoju został wdrożony zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Dla beneficjentów może to nawet oznaczać konieczność zwrotu otrzymanych środków.
Wsparcie płynące do przedsiębiorstw z Polskiego Funduszu Rozwoju (100 mld zł) jest niewątpliwym zastrzykiem finansowym, na który mogą dziś liczyć niemal wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników i dotknięte skutkami COVID-19.
Samo techniczne wdrożenie programu przebiegło nadzwyczaj sprawnie, biorąc pod uwagę, że pomoc musiała najpierw zostać zaakceptowana przez Komisję Europejską. Przypomnijmy, że program kierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wystartował na początku maja, podczas gdy decyzja KE została wydana 27 kwietnia 2019 r. Podobnie w przypadku akceptacji przez Komisję Europejską programu dla „dużych" przedsiębiorstw reakcja PFR była błyskawiczna - parę dni później pojawił się regulamin programu i faktyczna możliwość ubiegania się o wsparcie.
Dystrybucja środków dla MŚP jest praktycznie natychmiastowa. Podmiot składa wniosek w systemie elektronicznym jednego z wybranych banków, a kilka dni później środki, którymi może dysponować w ramach działalności operacyjnej, pojawiają się na jego rachunku bankowym. Wprawdzie w przypadku programu dla „dużych", który wystartował w połowie czerwca, nie jest tak łatwo, ale zindywidualizowane podejście uzasadnione jest tym, że rozmiar wsparcia jest dużo większy (nawet 1 mld zł dla jednego podmiotu).
Wystarczyło oświadczenie
Wysoka automatyzacja w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta