Milczący akcept może być sposobem dokumentowania wywozu towarów
Obowiązujące od 1 stycznia br. regulacje unijne wprowadziły nowy, bardziej wymagający standard dokumentacyjny. W dalszym ciągu możliwe jest jednak stosowanie dotychczasowych rozwiązań wynikających z polskiej ustawy o VAT.
Stosowanie preferencyjnej stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wymaga m.in. posiadania dowodów, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. regulacje rozporządzenia Rady UE 2018/1912 wprowadziły wprawdzie nowy, bardziej wymagający standard dokumentacyjny, niemniej w dalszym ciągu możliwe jest jednak stosowanie dotychczasowych rozwiązań wynikających z polskiej ustawy o VAT.
Pakiet quick fixes
1 stycznia 2020 r. miał wejść w życie pakiet zmian w opodatkowaniu VAT transakcji wewnątrzwspólnotowych (tzw. quick fixes). Niestety rząd nie zdążył z implementacją unijnych regulacji, a pandemia COVID-19 zatrzymała opóźnione już prace legislacyjne nad krajowymi przepisami. W tzw. okresie przejściowym podatnicy co do zasady mają możliwość wyboru między stosowaniem „starych" regulacji a wykorzystywaniem rozwiązań z pakietu quick fixes. Część z nich może być bowiem stosowana przez podatników bezpośrednio na podstawie przepisów dyrektywy 2006/112/WE. Niemniej, niektóre – jak nowy standard dokumentacyjny dotyczący zerowej stawki VAT przy WDT – nie wymagają implementacji i obowiązują w Polsce bezpośrednio. Od początku roku polscy podatnicy VAT mierzą się więc z chaosem i wątpliwościami interpretacyjnymi.
Jednym z obszarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta