Przestrzenny wymiar pandemii w Polsce – co dalej?
WALDEMAR BUDNER, MARIAN GORYNIA – INSTYTUT GOSPODARKI MIĘDZYNARODOWEJ UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W POZNANIU
Koronawirus niejeden ma wymiar. O aspektach ekonomicznych pandemii COVID-19 pisze się stosunkowo dużo. Względnie niewiele miejsca poświęcono jednak dotąd rozkładowi przestrzennemu już zaobserwowanych i możliwych w przyszłości przejawów i skutków kryzysu gospodarczego wywołanego specyficznym szokiem zewnętrznym pochodzącym spoza systemu ekonomicznego. Gospodarka polska to jednak 16 województw, które tworzą z jednej strony większe makroregiony, a z drugiej podzielone są na mniejsze jednostki – subregiony, powiaty, miasta i gminy.
Epidemiologiczne zestawienia regionalne w podziale na województwa, miasta i powiaty są prowadzone w skrupulatny i regularny sposób. Dużo mniej uwagi poświęca się natomiast temu, jak przebieg pandemii dotyka obecnie i prawdopodobnie dotknie w przyszłości poszczególnych województw oraz dużych miast, które to jednostki mają kluczowy udział w tworzeniu PKB. Pandemia wpływa na aktywność gospodarczą wielokanałowo. Wystarczy choćby oddzielić sytuację, gdy firma zostaje przymusowo zamknięta na podstawie decyzji administracyjnej czy też autonomicznie ogranicza działalność, np. ze względu na brak popytu wywołany pandemią. Inną przyczynę ustania albo obniżenia poziomu działalności gospodarczej mogą stanowić masowe zachorowania wśród pracowników firmy. Każda jednostka terytorialna jest agregatem firm o różnej wielkości, należących do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta