Zasady korekty VAT ewidentnie niezgodne z dyrektywą
Pomimo skierowania pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE o zgodność z prawem unijnym regulacji nakazujących korektę WNT i importu usług „w szyku rozwartym", sądy orzekają w tym zakresie na korzyść podatników. ALEKSANDRA WOŚ MAREK PRZYBYLSKI
Czy oznacza to, że korzystna dla podatników linia orzecznicza ukształtuje się jeszcze przed odpowiedzią TSUE?
Szczególnymi rodzajami transakcji opodatkowanych VAT są te z nich, które są rozliczane na zasadzie odwrotnego obciążenia. Dotyczy to przede wszystkim transakcji w obrocie międzynarodowym, ale również niektórych transakcji w obrocie krajowym. Odwrotne obciążenie zakłada, że dostawca towarów lub usług nie rozlicza podatku należnego wynikającego z dokonanej sprzedaży. W takim przypadku wystawia fakturę w kwocie netto bez VAT, która zawiera odpowiednią adnotację w tym zakresie. Natomiast nabywca odpowiada za prawidłowe rozliczenie VAT, czyli przede wszystkim ma obowiązek wykazania we właściwych okresach rozliczeniowych zarówno podatku należnego, jak i podatku naliczonego.
Dwie grupy transakcji
Aby nabywca mógł wykazać podatek należny i naliczony wynikający z nabycia towarów lub usług rozliczanych na zasadzie odwrotnego obciążenia, muszą być spełnione dodatkowe warunki, które nieco różnią się dla poszczególnych rodzajów transakcji. Pod tym kątem możemy wyróżnić dwie grupy transakcji.
1.Do pierwszej zalicza się: import usług, krajowe dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca (obecnie dotyczy to zakupów od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta