Znad Wisły w przestrzeń kosmiczną
Polacy dostarczają podzespoły do satelitów i tworzą własne urządzenia. Oprócz innowacji o charakterze przemysłowo-produkcyjnym mamy też na koncie sporo odkryć naukowych. KATARZYNA KUCHARCZYK
Przemysł kosmiczny staje się jednym z kół zamachowych rozwoju globalnej gospodarki. Jest również szansą dla Polski. Wprawdzie nad Wisłą dopiero raczkuje, ale to nie znaczy, że w skali globalnej nie ma polskich akcentów. Amerykański łazik, który wylądował na Marsie, wyposażony był w polską aparaturę, podobnie jak chiński sputnik, badający ciemną stronę Księżyca. A to tylko niektóre z przykładów.
IT z potencjałem
Polskie firmy dostarczają podzespoły, tworzą własne urządzenia, a rodzime rozwiązania informatyczne udostępniające dane satelitarne służą wszystkim obywatelom Unii Europejskiej.
– To właśnie usługi IT mają szansę stać się polską specjalizacją w europejskim sektorze kosmicznym – uważa Maciej Krzyżanowski, prezes firmy CloudFerro. Dostarcza ona usługi przetwarzania w chmurze obliczeniowej. – Mamy duże doświadczenie w zakresie przechowywania, wyszukiwania, prezentacji i przetwarzania wielkich zbiorów danych satelitarnych obserwacji Ziemi. Mogą z nich korzystać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta