Nowoczesne lotnisko i szybka kolej
Port Lotniczy Solidarność w I etapie będzie mógł obsłużyć do 45 mln pasażerów. Będzie też świetnie skomunikowany. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje rozpoczęcie prac budowlanych przed końcem 2023 r. Wcześniej musi przygotować, m.in. przy udziale doradcy strategicznego, masterplan dla tej inwestycji.
Doradca strategiczny
– Ponieważ Polska nie realizowała dotychczas inwestycji o tej skali, spółka CPK postanowiła skorzystać z doświadczeń międzynarodowych, angażując do projektu kompetencje i zasoby zarządców najlepiej zorganizowanych lotnisk świata – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
W celu wyboru doradcy strategicznego w czerwcu rozpoczęły się w ramach dialogu konkurencyjnego rozmowy z lotniskami: Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Rozmowy dotyczyły szczegółowych zagadnień, m.in. zakresu i warunków potencjalnej współpracy podczas etapu planowania i projektowania Portu Lotniczego Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsłużyć do 45 mln pasażerów i ma być dobrze skomunikowany z siecią kolejową, m.in. z planowaną linią dużych prędkości Warszawa–Łódź–Wrocław.
Porty lotnicze Incheon i Narita mają bogate doświadczenie w działalności doradczej w różnych częściach świata. Spółka zarządzająca portem w Seulu współuczestniczyła w realizacji inwestycji lotniskowych w ponad 20 miejscach świata, m.in. w Turcji, Indonezji i Kuwejcie. Przedstawiciele lotniska w Tokio brali udział w projektach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta