Blaski i cienie formularza TPR
Do grudnia mają czas podmioty, których rok podatkowy jest równy kalendarzowemu, na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych za rok 2019. Wykorzystają do tego nowy druk.
Zbliża się termin (za sprawą tarczy 4.0 przełożony z września na grudzień), w którym podatnicy będą musieli po raz pierwszy zmierzyć się z formularzem TPR, aby wypełnić obowiązki dokumentacyjne z zakresu cen transferowych za rok 2019. O czym należy wiedzieć na „ostatniej prostej" i jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami?
O tym, że formularz TPR został wprowadzony przepisami z zakresu cen transferowych, obowiązującymi od stycznia 2019 roku oraz o tym, że zastąpił on poprzednio obowiązujące sprawozdanie CIT-TP, wiedzą już wszyscy zainteresowani, czyli tzw. podmioty powiązane. Informacja o tym, że termin na przygotowanie formularza został przesunięty, również rozprzestrzeniła się szybko i została z ulgą przyjęta przez dotkniętych pandemią i próbujących ustabilizować, a często ratować swoje biznesy podatników. Jednak im bliżej do terminu przekazania formularza TPR, tym więcej pojawia się pytań dotyczących jego wypełnienia. W tym artykule podsumujemy najważniejsze informacje dotyczące nowego obowiązku i przybliżymy blaski i cienie formularza TPR.
Kogo to dotyczy
Do złożenia formularza TPR są zobowiązane podmioty powiązane zawierające:
∑ transakcje objęte obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych,
∑ transakcje z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych,
∑ krajowe transakcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta