Trzeba stworzyć fundusz inwestycji lokalnych
Olgierd Geblewicz Rzeczywistość wyprzedziła plany, a pandemia brutalnie obnażyła braki systemowe. Wierzę jednak, że kryzys może przynieść zmiany na lepsze – podkreśla marszałek województwa zachodniopomorskiego i prezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Samorządy od 2015 r. ponoszą konsekwencje centralizacyjnych działań rządu, tracimy autonomię decyzyjną oraz finansową. Pandemia to pogłębiła. Samorządowe finanse osłabiła m.in. „reforma" oświaty, a teraz budżetom grozi spadek wpływów z PIT i CIT. Chciałbym wierzyć premierowi, że pandemia jest w odwrocie, ale codzienne informacje temu przeczą. Pytanie, jak mocno odczujemy kryzys gospodarczy. Przed nami rozpoczęcie roku szkolnego i sezon grypowy. Odnoszę wrażenie, że rządzący nie mają planu na tzw. drugą falę. Ministerstwo Zdrowia zostało porzucone, a na jego czele staje finansista z bardzo krótkim doświadczeniem w sektorze ochrony zdrowia.
Początek pandemii obnażył braki rezerw materiałowych. Środków ochrony osobistej brakowało dla personelu medycznego w szpitalach, zespołów ratownictwa medycznego czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Dostawy sprzętu medycznego reglamentowano centralnie. Zaniechania rządzących uderzyły w pracujących na pierwszej linii. Jako województwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta