Miasta muszą być odważniejsze!
Franek Sterczewski Gdy autorytarna władza zajmuje się przede wszystkim sama sobą, właśnie od samorządowców oczekiwałbym większej aktywności we współpracy między sobą – akcentuje poseł.
Podczas gdy stolice województw są wyspami szczęścia, mniejsze miasta i wsie stają się coraz bardziej peryferyjne. Dopóki polityka krajowa jest zabetonowana, nadziei na wcielenie w życie zrównoważonego rozwoju upatruję w miastach. Dlatego to od ich włodarzy oczekuję szczególnej odwagi.
Polska polityka cierpi przez błędy, które zostały popełnione podczas transformacji ustrojowej. Wiele miejscowości zostało pozostawionych samych sobie, a beneficjentami zmian okazały się te miasta, które w ramach reformy samorządowej stały się stolicami województw. To właśnie w nich żyje się najlepiej. Tymczasem według analizy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN 122 miastom grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Z tym problemem mierzą się nie tylko mniejsze miasteczka, ale także miasta, które dawniej były stolicami województw, co Filip Springer dobrze opisał w „Mieście Archipelag"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta