Europa: klucze do suwerenności
Thierry Breton Czołowym wyzwaniem jest nasza suwerenność cyfrowa. Opiera się ona na trzech filarach: mocy obliczeniowej, kontroli nad naszymi danymi i bezpiecznej łączności.
Europa dokonała historycznego wyboru solidarności, by stawić czoła kryzysowi i sfinansować odbudowę i odnowę. Podczas gdy pandemia ujawniła naszą zależność od produktów, materiałów krytycznych i niektórych łańcuchów wartości, Europa musi teraz przejąć swoje interesy strategiczne, aby zapewnić sobie suwerenność, która stała się powszechną koniecznością.
Fundamenty suwerenności
W świecie, w którym utwardza się równowaga sił między blokami, pełną parą toczy się wyścig o autonomię i władzę. W obliczu „wojny technologicznej" prowadzonej przez Stany Zjednoczone i Chiny Europa musi teraz położyć fundamenty swojej suwerenności na następne 20 lat.
Nie jest to kwestia poddania się pokusie izolacji lub wycofania w głąb siebie, co byłoby sprzeczne z naszymi interesami, naszymi wartościami i naszą kulturą. To kwestia dokonywania wyborów, które będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości naszych współobywateli dzięki rozwojowi technologii i alternatyw europejskich, bez których nie może być ani autonomii, ani suwerenności.
Europa, zmobilizowana wokół dużych projektów realizowanych w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta