Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się pozbyć hipoteki ustanowionej na rzecz gminy

31 sierpnia 2020 | Podatki i księgowość | Piotr Janicki

Praktyka postępowań wieczystoksięgowych wskazuje, że uzyskanie od gminnego organu podatkowego zaświadczenia o wysokości zapłaconej należności zabezpieczonej hipoteką przymusową jest wystarczające do wykreślenia wpisu hipotecznego przez sąd.

 

Organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego (jst) coraz częściej stosują wpis hipoteczny do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości stanowiącej własność podatnika, jako zabezpieczenie należności podatkowych.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku mikro i małych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, działających w formie spółki prawa cywilnego (s.c.), a także jako spółka jawna (sp.j). Wszystkie wymienione formy prowadzenia działalności gospodarczej charakteryzują się tym, że przedsiębiorca (lub wspólnicy spółki) odpowiada całym swoim majątkiem, także prywatnym, za zobowiązania powstałe w wyniku prowadzonej działalności, w tym także za zobowiązania podatkowe. Zgodnie z art. 26 ordynacji podatkowej podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za podatki wynikające z zobowiązań podatkowych.

Przykład

Pan Krzysztof ze Szczecina prowadzi działalność gospodarczą podlegającą ujawnieniu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W 2020 roku nie uregulował podatku od nieruchomości związanego z własnością gruntu, na którym prowadzi działalność gospodarczą. W imieniu gminy złożono wniosek do sądu o wpis hipoteczny. Został on dokonany w księdze wieczystej prowadzonej dla budynku stanowiącego składnik majątku prywatnego pana Krzysztofa. O zabezpieczeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11749

Wydanie: 11749

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament