Płyty przegrały z plikami, rosną tylko winyle
Po raz pierwszy w historii sprzedaż muzyki cyfrowej w Polsce warta jest więcej niż na nośnikach fizycznych – wynika z danych ZPAV za I półrocze 2020 r., które jako pierwsza poznała „Rzeczpospolita". PIOTR MAZURKIEWICZ
Pandemia przyspieszyła na polskim rynku rewolucję, którą świat ma już za sobą. Na świecie już w 2019 r. udział sprzedaży muzyki cyfrowej skoczył do 56 proc. W Polsce wynosił wówczas 41 proc., ale po I półroczu skoczył już do 58 proc. – wynika z danych Związku Producentów Audio-Video (ZPAV). Ogółem wartość sprzedaży muzyki na nośnikach fizycznych spadła rok do roku o niemal 23 proc., zaś cyfrowej wzrosła o 26,3 proc. – Łącznie rynek muzyczny zanotował w I półroczu spadek o 0,3 proc. – podaje ZPAV.
Urok czarnej płyty
Nie wszystkie nośniki stoją na przegranej pozycji: w Polsce, podobnie jak na całym świecie, mocno rośnie sprzedaż płyt winylowych. – Przychód ze sprzedaży czarnych płyt wzrósł o niemal 6,3 proc., osiągając poziom ponad 20 mln zł. Stanowiąc już 30 proc. sprzedaży fizycznej. To stała, utrzymująca się kolejny rok tendencja – podaje ZPAV.
Magia czarnych płyt faktycznie uwodzi kolejnych słuchaczy. Sprzedawcy potwierdzają rosnące zainteresowanie: – Co roku zauważamy wzrost przekraczający 20 proc. Nowości sprzedają się dobrze przed i krótko po premierze. Natomiast klasyki, jak Pink Floyd, Beatles czy chociażby Nirvana, sprzedają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta